PrześladowaniaZe świata

750 zabitych w Etiopskim Kościele Ortodoksyjnym. Podobno ma Arkę Przymierza

Ark of the Covenant for the Tabernacle replica at BYU in this photo from October 16, 2017. | Wikimedia Commons

Około 750 osób zginęło w ataku na kościół ortodoksyjny w nękanym wojną regionie Tigraj w północnej Etiopii, siedzibie tysięcy kościołów i klasztorów. Uważa się, że w zaatakowanym kościele przechowywana jest Arka Przymierza opisana w biblijnej Księdze Wyjścia.

„Rząd i Erytrejczycy chcą zetrzeć tigrajską kulturę”

Setki osób, które pośród walk zbrojnych schroniły się w kościele Maryam Tsion w Aksum, wyprowadzono na zewnątrz i zastrzelono. Miejscowi mieszkańcy uważają, że celem ataku było zrabowanie Arki Przymierza i zabranie jej do Addis Abeby – poinformowała belgijska organizacja non-profit European External Programme with Africa (EEPA) w raporcie sytuacyjnym opublikowanym 9 stycznia.

„Liczba zabitych to według doniesień 750 osób” – stwierdzono w raporcie. Wspomniany kościół, najstarszy i najbardziej uświęcony w etiopskim chrześcijaństwie, znany również jako Kościół Matki Bożej z Syjonu, należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego Tewahedo.

„Słyszałem tylko plotki o zrabowaniu Arki z Maryam Tsion. Jeśli jednak to prawda, że w jej obronie zginęło aż 750 osób, nie można wykluczyć, że napastnicy na tym nie poprzestali” – powiedział Michael Gervers, profesor historii na Uniwersytecie Toronto, cytowany przez „The Telegraph”.

„Rząd i Erytrejczycy chcą zetrzeć tigrajską kulturę” – wyjaśnia Gervers. „Myślą, że są lepsi od reszty ludzi w kraju. Zrabowanie miało na celu zniszczenie i usunięcie kulturowej obecności Tigraju”.

Atak na kościół

Były redaktor naczelny BBC World Service Africa i starszy pracownik naukowy na stypendium badawczym w Institute of Commonwealth Studies, Martin Plaut, powiedział, że ci, którzy uciekli z masakry w Aksum, donieśli, że do kościoła zbliżyły się wojska federalne i milicja regionu Amhary i wtedy rozpoczął się atak – poinformował brytyjski „Church Times”.

„Ludzie martwili się o bezpieczeństwo Arki, a gdy usłyszeli o zbliżających się wojskach, przestraszyli się, że tamci przyszli ją zrabować” – powiedział Plaut, cytowany przez „Church Times”. „Wszyscy przebywający wewnątrz katedry zostali zmuszeni do wyjścia na plac”.

Uważa się, że w czasie ataku, w zabudowaniach kościelnych było około tysiąc osób. EEPA twierdzi, że masakrę przeprowadziły etiopskie wojska federalne sprzymierzone z milicją Amhary, które walczą przeciwko Tigrajskiemu Ludowemu Frontowi Wyzwolenia.

Plaut dodał, że sam kościół i Arka prawdopodobnie nie zostały zniszczone.

Walki w Tigraju zaczęły się 4 listopada, gdy partia rządząca regionem, Tigrajski Ludowy Front Wyzwolenia, w ramach walk powstańczych zdobyła kwaterę główną Północnego Okręgu Wojskowego w stolicy regionu Mekelie. W odpowiedzi, premier Abiy Ahmed wydał rozkaz ofensywy wojskowej. 28 listopada, Ahmed oznajmił, że Etiopskie Narodowe Siły Obronne odzyskały „pełną kontrolę” nad Mekelie.

Tymczasem, pracownicy pomocy humanitarnej mówią, że walki nadal trwają.

Autor: Anugrah Kumar

Źródło: Christian Post

Podobne

Poszukiwanie Arki Przymierza skierowało Moskoffa do podziemi Wzgórza Świątynnego

pokaż więcej

Podobne wiadomości

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button