Ze świata

Republika Środkowoafrykańska: Oznaki pojednania i pokoju

Republika ŚrodkowoafrykańskaTroje czołowych duchownych z Republiki Środkowoafrykańskiej – muzułmanin i dwoje chrześcijan- zostało 19 sierpnia w siedzibie ONZ w Genewie odznaczonych nagrodą imienia Sergio Vieira de Mello. Połączyli się w obliczu nadmiernej przemocy w swoim kraju, by wprowadzić pokojowe relacje pomiędzy muzułmanami i chrześcijanami oraz torować drogę do pojednania. Ich przykład oraz kilka innych niedawnych wydarzeń niosą nadzieję dla wstrząśniętej ludności.

Znaczne polepszenie sytuacji bezpieczeństwa

Duchowny Nicolas Guérékoyamé-Gbangou (prezes Aliansu Ewangelicznego Republiki Środkowoafrykańskiej), Monsignor Dieudonné Nzapalainga (katolicki arcybiskup z Bangui) oraz imam Omar Kobine Layama (przełożony Rady Islamskiej Republiki Środkowoafrykańskiej) powiedzieli w rozmowie z World Watch Monitor, że sytuacja bezpieczeństwa w ich kraju znacznie się polepszyła, chociaż na niektórych obszarach nadal dochodzi do brutalnych zamachów. Życie w stolicy – Bangui w dużym stopniu się unormowało, nawet w najniebezpieczniejszej dzielnicy „PK5”. Jest to gospodarcze centrum miasta, jednak podczas ostatniego kryzysu słynęło jako teren powrotu islamistycznej milicji Seleka, a jednocześnie jako „No-go-Area“ dla wszystkich nie-muzułmanów. Obecnie ludzie wszystkich wyznań mogą swobodnie się tam poruszać. Może być to oznaką początku normalizacji stosunków w kraju.

Zdumienie raportem Amnesty International

Troje duchownych zaskoczył przygotowany końcem lipca raport Amnesty International na temat Republiki Środkowoafrykańskiej. Potępiono w nim przymusowe nawrócenia muzułmanów oraz skarżono się, że wielu muzułmanom uniemożliwiono praktykowanie ich religii od czasu powrotu do swoich wiosek w zachodnich częściach kraju. Cała trójka duchownych wyraziła zaniepokojenie, że tego typu doniesienia mogą podważyć ich starania o pojednanie w kraju. Nie zostały one bowiem sprawdzone przez autorów raportu. „Widzimy obecnie, że społeczeństwo ponownie się zmieszało. W Bangui i wielu innych miejscach muzułmanie nie są już zmuszani do życia w getcie, jak po części działo się podczas kryzysu. Mogą teraz swobodnie zajmować się swoimi sprawami”, tak raport komentuje imam Layama. Biskup Dieudonné Nzapalainga uzupełnia: „Chciałbym przypomnieć, że podczas krytycznego punktu kryzysu zaoferowałem schronienie imamowi Layama. Tysiące muzułmanów było przyjmowanych wówczas do kościołów i sami również ukrywali wielu chrześcijan w meczetach w dzielnicy PK5. Gdy ekstremiści dopuszczają się aktów przemocy, dystansujemy się od tego. Wolności religijna jest rzeczywistością w Republice Środkowoafrykańskiej”.

Przerwanie cyklu nienawiści

W grudniu 2012 rebelianci Seleka podbili najpierw rozległy teren Republiki Środkowoafrykańskiej, a następnie opanowali kraj brutalną przemocą i grabieżami. Najczęściej dochodziło do celowych ataków na chrześcijan, kościoły i pastorów. Jako ruch przeciwny, uformowała się błędne określana mianem „chrześcijańskiej” grupa Anti-Balaka, walcząca przeciwko muzułmanom. Open Doors zorganizowało wiele pojednawczych konferencji, prowadzi nadal projekty szkoleniowe i wspiera liczne ofiary przemocy pomocą duchową.

W Światowym Indeksie Prześladowań Open Doors Republika Środkowoafrykańska zajmuje obecnie 17 miejsce wśród krajów, w których chrześcijanie są najbardziej prześladowani.

Dziękujemy, że modlicie się za chrześcijan z Republiki Środkowoafrykańskiej

Dziękujmy Bogu za przykładne zaangażowania trzech mężczyzn i owoce ich wysiłków.
Módlmy się, aby gotowość do przebaczenia i pojednania rozciągała się na wszystkie części kraju.
Módlmy się, aby Jezus dał wszystkim potrzebującym ukojenie ich emocjonalnych i fizycznych obrażeń.
Módlmy się za chrześcijan, aby potrafili podejmować inicjatywę bycia świadkami Jezusa, jako Pana pokoju i pojednania w tym szczególnym czasie.

Źródło Open Doors, World Watch Monitor

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button