Wieści wydawnicze

Poradnik homiletyczny

Poradnik homiletycznyW Biblii niejednokrotnie została wyrażona troska o głosicieli i słuchaczy Słowa Bożego. Kościół w pełni podziela to zatroskanie, bo kto słucha i rozumie, przynosi plon (por. Mt 13,23). Dobrze więc się stało, że głosiciele, zabiegający o zrozumienie Słowa wśród słuchaczy, otrzymują nową pomoc: Poradnik homiletyczny, tom zawierający ponad trzy tysiące zwięzłych opowiadań o działaniu Słowa Bożego w życiu konkretnych ludzi, o przyjmowaniu Ewangelii i pytaniach, które wzbudza ona w sercach słuchaczy, a także o odpowiedziach, których udzielili. Poradnik idzie za starym i życiowo sprawdzonym powiedzeniem: exempla trahunt (przykłady pociągają). Ci, którzy obserwują życie w kontekście Słowa Bożego, mogą dopisywać i przekazywać sami takie przykłady.

Mam odwagę powiedzieć, że Poradnik homiletyczny stanie się znakomitą pomocą w głoszeniu Bożego Słowa. Niezwykle przejrzysty sposób jego zorganizowania czyni z tej książki bardzo praktyczny poradnik pozwalający na szybkie dobranie właściwych przykładów do przygotowywanych homilii. Z tego powodu będzie on stanowił nieocenioną pomoc nie tylko dla głosicieli Słowa, ale i dla katechetów, na których barkach spoczywa również ogromna odpowiedzialność za skuteczne nauczanie.

ks. Jan Chrzanowski
Archidiecezja poznańska

Fragment

Boży laser
Różnica pomiędzy laserem a światłem ze zwykłej żarówki polega na tym, że zwykła żarówka rozprasza światło we wszystkich kierunkach, a laser emituje wiązki równoległe, które mogą przebić nie tylko skórę człowieka, lecz także metal. Słowo Boże nie tylko rozświetla nasze życie jak żarówka, ale także ma właściwości lasera. Może przeniknąć serce i duszę człowieka, może oddzielić dobro od zła.

(…)
Jakość ważniejsza niż ilość Szczęśliwy mąż, który nie idzie za radą występnych, nie wchodzi na drogę grzeszników i nie siada w kole szyderców, lecz ma upodobanie w Prawie Pana, nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą (Ps 1,1-2). Kiedyś czytałem codziennie określoną liczbę rozdziałów z Pisma Świętego i jeśli nie wykonałem planu, bałem się, że moja wiara osłabnie. Gdyby mnie ktoś spytał dwie godziny później, co czytałem, nie potrafiłbym mu odpowiedzieć – wszystko zapominałem. Gdy byłem chłopcem, do moich obowiązków należało okopywanie poletka kukurydzy. Czyniłem to tak niedbale, że w miejscu, w którym skończyłem, wkładałem w ziemię kij, by następnego dnia wiedzieć, gdzie mam zacząć. Usłyszałem kiedyś, jak mężczyzna pytał żonę: – Kochanie, czy przeczytałem ten rozdział? – Wiesz, nie pamiętam – odpowiedziała. Żadne z nich nie potrafiło sobie tego przypomnieć. Być może on czyta stale ten sam rozdział i oboje nazywają to „studiowaniem Biblii”. Nie sądzę, by była na świecie inna książka, którą tak się traktuje. Ktoś dobrze powiedział: Jeśli możesz poświęcić na czytanie Biblii trzy minuty dziennie, przeznacz jedną minutę na czytanie, a dwie na przemyślenie tego, co przeczytałeś.

Słowo „medytować” znaczy dosłownie „przeżuwać”. Każdy, kto widział, jak krowa przeżuwa trawę, zrozumie, co Bóg ma na myśli, każąc nam medytować o swoim Słowie. Najpierw należy je przyjąć, a później uważnie przeżuwać w umyśle, dopóki nie dotrze do naszego serca.

Autor: Ted Kyle, Ruth Peters, Richard A. Steele, Jr., Evelyn Stoner, John Todd
Data i miejsce wydania: wydanie II, Warszawa 2016
Oprawa: twarda, szyta, lakierowana
Liczba stron: 704
Waga: 1.020 kg

Wydawca: Oficyna Wydawnicza VOCATIO
ISBN: 978-83-7829-202-9

Tytuł: Poradnik homiletyczny

pokaż więcej

Podobne wiadomości

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button